• Aktualności

        • 14lip
            • Udział w Ogólnopolskim programie edukacyjnym „Dziel się uśmiechem”

              Udział w Ogólnopolskim programie edukacyjnym „Dziel się uśmiechem”

              Uczniowie klas I – III w tym roku szkolnym również przystąpili do XI edycji Ogólnopolskiego programu edukacyjno-profilaktycznego „Dziel się uśmiechem”. Program ten od 2013 roku prowadzony jest przez Polski Czerwony Krzyż oraz Firmę Mars Polska wraz z partnerami merytorycznymi: Polskim Towarzystwem Stomatologicznym oraz Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej.

              Akcja trwała od października do lutego 2024 roku i miała na celu utrwalić właściwe nawyki oraz zmniejszyć skalę problemu próchnicy w Polsce. Dzieci otrzymały materiały edukacyjne, dzięki którym poznały zasady prawidłowej higieny jamy ustnej, a także dowiedziały się jak zapobiegać próchnicy zębów w czterech prostych krokach. Zostało przeprowadzonych szereg zajęć w klasach oraz w świetlicy szkolnej przy pomocy uczniów ze Szkolnego Koła PCK.

        • 14lip
        • 14lip
            • Na III Gminnym Festiwalu Piosenki Wakacyjnej

              Na III Gminnym Festiwalu Piosenki Wakacyjnej – 5 czerwca 2024 r.

              5 czerwca w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Sokółce odbył się III Gminny Festiwal Piosenki Wakacyjnej. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy V oraz VII: Barcewicz Julia, Borowik Magda, Januszkiewicz Amelia, Normantowicz Aleksandra i Normantowicz Amelia. Uczennice, przygotowane pod kierunkiem Pani Iwony Słomy, zaśpiewały dwie piosenki: „Ostatni dzwonek” oraz „Zawsze z Tobą chciałbym być”.

        • 14lip
        • 14lip
            • Akcja PCK „Gorączka złota”

              Akcja PCK „Gorączka złota” marzec – maj 2024Na początku marca rozpoczęła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji „Gorączka Złota PCK”, która trwała do końca maja. Tony złotych monet pomagają sfinansować letni wypoczynek, zakup szkolnych wyprawek i pomocy edukacyjnych oraz ciepłych posiłków w stołówkach dla potrzebujących dzieci.Przez ponad dwie dekady, dzięki „Gorączce złota” zebrano ponad trzysta ton monet. W tym roku szkolnym w naszej szkole zebraliśmy 17 kg 1,2 i 5 groszówek.Nasze dzieci i młodzież wykazały się bezinteresownością i chęcią pomagania innym.

        • 14lip
            • Moja przyroda – obserwuję, fotografuję. Wiosna 2024

              Moja przyroda – obserwuję, fotografuję. Wiosna 2024

              Przedsięwzięcie to w naszej szkole trwa od wielu lat. Zadaniem uczniów jest obserwowanie i fotografowanie zmian zachodzących w przyrodzie  w różnych porach roku. Słowa uznania należą się uczniom, którzy systematycznie przysyłają fotografie. Są to: Damian Borowik kl. II a, Magda Borowik kl. V a, Oliwia Bagan kl. V b, Wojciech Onoszko kl. V b, Karolina Radulka kl. VII a.

              Zachęcamy do kontynuowania letnich obserwacji przyrodniczych i wysyłania zdjęć  na adres: jolanta.paruk@sp3sokolka.edu.pl

        • 14lip
            • „Wsparcie rodzin ukraińskich w integracji ze społecznością lokalną”

              „Wsparcie rodzin ukraińskich w integracji ze społecznością lokalną” – październik 2023/ maj 2024 r.

              W ramach projektu „Wsparcie rodzin ukraińskich w integracji ze społecznością lokalną” Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Sokółce zorganizował zajęcia wyrównawcze i wspomagające dla uczniów szkół podstawowych, które odbywały się w Centrum Edukacyjnym EduMission w Sokółce.Z zajęć tych, od października 2023 roku do czerwca 2024 roku, korzystało 7 uczniów naszej szkoły. Uczniowie otrzymali liczne materiały edukacyjne i upominki. Uczestniczyli również w zabawie andrzejkowej z tradycyjnymi wróżbami i poczęstunkiem oraz wyjeździe integracyjnym Szlakiem Tatarskim do Bohonik i Kruszynian, gdzie zwiedzili meczety, cmentarze, muzeum oraz zapoznali się z historią, kulturą i religią Tatarów mieszkających w Powiecie Sokólskim.W czasie ferii zimowych brali udział w wycieczce do Białegostoku. Miło spędzili czas w Strefie Wysokich Lotów, kręgielni i w McDonald’s. W maju zorganizowane było dla nich ognisko w Kraśnianach.

        • 14lip
            • Wycieczka w Bieszczady

              Wycieczka w Bieszczady- 27-29 maja 2024 r.

              W dniach 27-28-29 maja 2024 r. Uczniowie naszej szkoły klas 5-8 udali się na 3-dniową wycieczkę w Bieszczady. Wyjazd był nie tylko okazją by poznać piękno tych wyjątkowych polskich gór ale też czasem integracji uczniów 3ech szkół. Wraz z nami zdobywali szczyty uczniowie Szkoły Podstawowej w Boguszach i w Starej Kamionce.

              Pierwszego dnia odwiedziliśmy Park Etnograficzny w Sanoku. To największy skansen w Polsce, w którym mogliśmy obejrzeć obiekty budownictwa świeckiego i sakralnego, poznać historię czterech grup etnicznych: Bojków, Łemków, Podgórzan i Dolinian. Następnie przejechaliśmy do Zagórza na klasztorną Via Dolorosę – plenerową wystawę rzeźb Bieszczadzkich Artystów – gdzie każda stacja jest niepowtarzalną pracą różnych artystów związanych z regionem.

              Drugi dzień rozpoczęliśmy od Pętli Bieszczadzkiej. Droga przebiegała m.in. przez Bieszczadzki Park Narodowy, Park Krajobrazowy Doliny Sanu i Gór Słonnych, oraz przez miejscowości: Lesko, Cisna, Wetlina, Ustrzyki i in. Na dłużej zatrzymaliśmy się w miejscowości Glinne by podziwiać Kamień Leski (ok. 410-420 m n.p.m) – to niezwykle oryginalny pomnik przyrody nieożywionej zbudowany z piaskowca krośnieńskiego. Swój dziwaczny kształt zawdzięcza naturze (erozyjnym oddziaływaniom atmosferycznym) i mieszkańcom okolic. W XIX stuleciu u jego podnóża pozyskiwano kamień. Po dawnym kamieniołomie widoczne są do dziś dwie głębokie wyrwy z pionową ścianą skalną od strony Glinnego.Następnie wyruszyliśmy z przewodnikiem na górską trasę turystyczną: Przełęcz Wyźna – Schronisko na Połoninie Wetlińskiej – Brzegi Górne. Niesamowity widok na szczycie zrekompensował nam wysiłek podczas wspinaczki.

              Drugi dzień zakończyliśmy przejazdem widokową Kolejką Gondolową PKL Solina. W ten niepowtarzalny sposób mogliśmy podziwiać Jezioro Solińskie i bieszczadzkie krajobrazy.

              Ostatni dzień naszej wycieczki spędziliśmy podziwiając piękno zamku w Łańcucie.Podczas wycieczki zatrzymaliśmy się w wysokiej klasy Hotelu Kozacki Chutor w Łukowie.Dziękujemy serdecznie Biuro Podróży Szpilki Travel za zorganizowanie naszego wyjazdu i pozdrawiamy p. Sylwię Kołpak, dzięki której ta podróż była wyjątkowa.

        • 14lip
            • Rada Rodziców wspiera działania szkoły

              Rada Rodziców wspiera działania szkoły

              W tym roku szkolnym Rada Rodziców kontynuuje swoją działalność i wspiera działania szkoły. Tym razem dzięki wpłatom rodziców, z zebranych środków, udało się doposażyć szkolną świetlicę. Zakupiono kilkanaście piłek, skakanki, serso, badminton, rzutki, gry planszowe, logiczne, karciane. Dzieci są bardzo zadowolone, więc teraz pobyt w świetlicy będzie jeszcze przyjemniejszy. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom.

        • 14lip
            • Dzień Dziecka w klasach I-III

               

              Dzień Dziecka w klasach I-III – 29 maja 2024 r.

              29 maja uczniowie klas I-III świętowali Dzień Dziecka. Tego dnia cały dzień trwała zabawa na świeżym powietrzu. Były słodkości, zabawy sportowe i odpoczynek na kocykach. Dzieci ze wszystkich klas integrowały się podczas wspólnych zabaw. Klasa 2b uczestniczyła tego dnia w lekcji przyrody w terenie. Uczniowie oglądali przez lupę świat roślin i zwierząt, następnie w zeszytach zrobili opis obserwacji.

        • 14lip
            • Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych KwoKA 2024

              Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych KwoKA 2024 – 24 maja 2024 r.

              Mamy za sobą XIII edycję Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych KwoKA 2024. Pechowa nie była, jak sugerowałaby liczba w nazwie i dzień w którym konkurs miał miejsce, (a mianowicie piątek) jednak pewne zmiany nastąpiły. Na prośbę jednej ze szkół biorących udział w konkursie, organizatorzy zmienili regulamin, i od tej pory nie mamy już drużyn z poszczególnych szkół ale drużyny mieszane. Dla uczestników jest to bardzo ważna zmiana, bo tak jak w poprzednich edycjach można było przygotować się z części materiału, bo kolega z drużyny opanował inną część tak od tej edycji zawodnicy musieli opanować całość materiału. Nasi uczniowie stanęli jednak na wysokości zadania, ponieważ byli w każdej z trzech drużyn które zajęły premiowane nagrodami miejsca.

              Konkurs jak zwykle składał się z 3 rund. W każdej z nich zawodnicy musieli odpowiedzieć na 7 wylosowanych przez siebie pytań. Pytania dotyczyły zagadnień związanych z kulturą, geografią, historią, sportem, muzyką oraz infrastrukturą krajów anglojęzycznych takich jak Anglia, Szkocja, Walia, Irlandia, USA, Australia oraz Kanada W konkursie startowało 20 zawodników podzielonych na 7 drużyn. Udział wzięły SP1, SP2, SP3, oraz Szkoła Podstawowa ze Starej Rozedranki.

              W tym roku najlepszą drużyną okazał się Orange Team w składzie:

              Mateusz Biziuk SP3

              Amelia Normantowicz SP3

              Lena Hanczaruk SP2

              Drugie miejsce zajął Red Team w składzie:

              Artur Dobrenko SP1

              Szymon Tołłoczko SP3

              Oskar Jurczewski SP1

              Trzecie miejsce przypadło w udziale dla Pink Team:

              Karolina Radulska SP3

              Natalia Puchalska SP Stara Rozedranka

              Wojciech Chłus SP1

              Serdecznie dziękujemy nauczycielom anglistom przygotowującym uczniów do konkursu: pani Dorocie Horczak, pani Henryce Sarosiek, oraz panu Bartoszowi Wojciechowskiemu.Składamy również serdeczne podziękowania naszemu stałemu partnerowi i sponsorowi, Urzędowi Miasta i Gminy w Sokółce za dofinansowanie naszego konkursu, mając jednocześnie nadzieję na dalszą owocną współpracę.

        • 14lip
            • Udział w happeningu „Stop przemocy wobec dzieci”

              Udział w happeningu „Stop przemocy wobec dzieci” -24 maja 2024 r.

              24 maja delegacja uczniów z naszej szkoły wraz z nauczycielami brała udział w happeningu „Stop przemocy wobec dzieci” i uroczystym podsumowaniu projektu „PoPrawna Reakcja”.Akcja dotyczyła zwrócenia uwagi na temat przemocy wobec dzieci w rodzinie. Dzieci i młodzież wykonały plakaty i transparenty z hasłami dotyczącymi tematu marszu. Wszyscy uczestnicy wydarzenia wspólnie przemaszerowali ulicami Sokółki manifestując głośno „Stop przemocy wobec dzieci!”

              Na placu przed kinem „Sokół” nastąpiło uroczyste podsumowanie projektu oraz wręczenie nagród dla zwycięzców w konkursie „Krótki Filmik Komórką Kręcony”. Zgłoszono do niego sześć materiałów wideo. Happening prowadził zespół Fundacji Sokólskiego Funduszu Lokalnego: Anna Przeździecka, Marta Andrukiewicz i Elżbieta Maliszewska. W wydarzeniu udział wziął również Adam Kowalczuk – burmistrz Sokółki.

        • 14lip
            • „Mia, kot Pesto i ucieczka w nieznane” – książka naszej absolwentki

              „Mia, kot Pesto i ucieczka w nieznane” – książka naszej absolwentki

              Do rąk najmłodszych czytelników trafiła właśnie powieść „Mia, kot Pesto i ucieczka w nieznane”, będąca debiutem literackim młodej pisarki Małgosi Prządki- absolwentki naszej szkoły. Już pierwszy rzut okiem na książkę wzbudza zainteresowanie i zachęca do lektury. Jest ona bardzo starannie wydana, ma twardą okładkę, piękne ilustracje, zdobienia przy numerach stron oraz czcionkę w wielkości ułatwiającej czytanie. Ale to co najważniejsze, kryje się oczywiście na kartach powieści i tworzy jej treść. Autorka stworzyła niezwykłą opowieść o chorej dziewczynce i jej kocim przyjacielu, którzy, podobnie jak Alicja z Krainy Czarów, przenoszą się do świata w innym wymiarze: pełnym magii, niezwykłych stworzeń, urzekających miejsc, tajemnic i dobra, które jest w stanie przezwyciężyć zło. Akcja powieści jest dynamiczna, wartka, pełna zaskakujących zwrotów, tu nie ma czasu na nudę. Lektura autentycznie wciąga i czytelnik nieustannie chce się dowiedzieć, co będzie dalej. Na wyobraźnię dzieci bez wątpienia podziałają niezwykłe stworzenia: krabonogi, kolczur, szponicz, mrówkojeż i miejsca takie jak Miedziane Góry czy Szmaragdowe Królestwo. Książka ma wiele aspektów wychowawczych, ale nie razi przesadnym dydaktyzmem. Czytelnicy uczą się z niej, jak piękna może być przyjaźń, jak pokonywać własne słabości i lęki, ile siły i mądrości może być w każdym z nas. Uwrażliwia na los słabszych, uczy tolerancji, akceptowania innych takimi, jacy są, ze wszystkimi zaletami i wadami. Pokazuje, jak bezbronne wobec człowieka mogą być zwierzęta, nawet te duże i groźne. Są w niej też elementy humorystyczne, bo kogóż nie rozbawi Miłko, który czasem nie pamięta, jak ma na imię, albo Pesto ryzykujący… własnym ogonem. „Mia, kot Pesto i ucieczka w nieznane” będzie się podobać wszystkim, nie tylko dziewczynkom. Książkę będzie można wypożyczyć w naszej bibliotece.

              Zdjęcia pochodzą z Targów Książki i Mediów Vivelo w Warszawie oraz z archiwum szkoły. A kot Pesto istnieje naprawdę!

        • 14lip
            • Audycja muzyczna pt.: „Dolina Uprzejmości”

              Audycja muzyczna pt.: „Dolina Uprzejmości” 23 maja 2024 r.

              We czwartek 23 maja uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w audycji muzycznej pt. „Dolina uprzejmości” w wykonaniu muzyków grupy Arte Muza. Dzieci oprócz dużej dawki muzyki poznały instrumenty perkusyjne i wraz z muzykami odzyskały uprzejme słowa, które z Doliny uprzejmości wykradł czarodziej Mąciwoda. Audycja zakończyła się głośnym wypowiedzianym chórem okrzykiem: ” Proszę, Dziękuję, Przepraszam ja słowa te ogłaszam”.

        • 14lip
            • Wycieczka klas młodszych do Mamuciej Doliny

              Wycieczka klas młodszych do Mamuciej Doliny – 21 maja 2024 r.

              W dniu 21 maja dzieci z klas I-III były na wycieczce w Mamuciej Dolinie. To zrekonstruowane obozowisko pochodzące z epoki kamienia łupanego, w którym odtworzono namiastkę warunków życia naszych praprzodków sprzed 10 000 lat. Osada to prawdziwy raj dla dzieci, które nie tylko zgłębiły swoją wiedzę prehistoryczną, ale również nauczyły się wielu przydatnych rzeczy. W programie było rozpalanie ognia bez użycia zapałek,  ucieranie ziaren na żarnach i pieczenie podpłomyków, nauka strzelania z łuków, pojedynek na maczugi, lepienie z gliny. Dużą frajdę sprawiły wykopaliska archeologiczne, w trakcie których odkopano szczątki dawno wymarłych zwierząt;-). Niezwykle ciekawy okazał się spacer wzdłuż rozlewiska Narwi i wspinanie się na bardzo wysokie wzgórze, z którego roztaczał się niezwykle piękny widok. Na koniec dzieci pojechały do Góry Strękowej. W pobliżu zabudowań tej wsi znajduje się polodowcowe wzniesienie będące punktem widokowym na dolinę Narwi, na którego szczycie zlokalizowane są ruiny umocnień, z których obroną odcinka Wizny dowodził kpt. Władysław Raginis. Wycieczka była bardzo udana.

        • 14lip
            • “Jestem Eko i Logiczny”

              “Jestem Eko i Logiczny” – 20 maja 2024 r.

              20 maja 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Walerego Wróblewskiego odbył się Gminny Turniej Wiedzy Ekologicznej “Jestem Eko i Logiczny” pod hasłem “Czyste Środowisko- Zdrowy Człowiek” pod Honorowym Patronatem Burmistrz Sokółki.W turnieju wzięły udział 4 szkoły podstawowe z gminy Sokółka. Uczestnicy odpowiadali na pytania z tematyki ekologii np. recyklingu, globalnego ocieplenia, dziury ozonowej. Pomimo dużego zróżnicowania wiekowego uczestników (klasy 5-7) wszyscy wykazali się dużą wiedzą w tym zakresie. Uczestnicy prezentowali również stroje wykonane z surowców wtórnych, Poziom był bardzo wyrównany, a o miejscach zdecydowały różnice 1 pkt.I miejsce Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicz w Sokółce i Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Bitwy Niemeńskiej w Starej KamionceII miejsce Szkoła Podstawowa nr 3 mi. Walerego Wróblewskiego w SokółceIII miejsce Szkoła Podstawowa w Geniuszach

              Wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy, odwagi i kreatywności. Życzymy dalszych sukcesów.

              Turniej przygotowały i przeprowadziły pani Jolant Steckiewicz i  pani Joanna Chłus.

        • 14lip
        • 14lip
            • Wyprawa w Góry Świętokrzyskie

              Wyprawa w Góry Świętokrzyskie – 9 maja 2024 r.

              Wczesnym rankiem 9 maja 2024 uczniowie klas 4-7 naszej szkoły oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce, wyruszyli w 2-dniową wyprawę w Góry Świętokrzyskie.

              Wielogodzinną trasę 1-szego dnia naszej wycieczki, rozpoczęliśmy się od zwiedzania Parku Legend w Nowej Słupii Miejsce to przeniosło nas, za sprawą Pielgrzyma Świętokrzyskiego oraz Wielkiej Czarownicy, w czasy i rejony ,które mieliśmy dopiero poznać – czyli Góry Świętokrzyskie. Nieznane dotąd opowieści za pomocą najnowszej technologii multimedialnej, przybliżyły nam piękno odkrywanych terenów. Kolejnym etapem był spacer na Łysą Górę, zwaną inaczej Górą Św. Krzyża, gdzie mogliśmy sprawdzić się w terenie.Dzień drugi rozpoczęliśmy od zwiedzania Jaskini Raj w Chęcinach, która jest uważana za jedną z najpiękniejszych jaskiń kresowych naszego kraju, jest też rezerwatem przyrody nieożywionej.Przy okazji przyrody nieożywionej, po wyjściu z Jaskini, mogliśmy zaopatrzyć się w futrzane podobizny istot, które żyją w pobliskich jaskini - nietoperzy, pająków itp.

              W pobliżu Jaskini Raj, na grzbiecie skalistego wzgórza, znajdują się ruiny Zamku Królewskiego, który powstał na przełomie XIII/XIV wieku z inicjatywy króla Polski i Czech -Wacława II. Właśnie te ruiny zdobyliśmy.Ostatnim punktem naszej turystycznej przygody była wizyta w Regionalnym Centrum Naukowo-Technicznym Leonarda da Vinci, gdzie wspaniale spędziliśmy czas poznając tajniki ludzkiego organizmu korzystając z interaktywnych stanowisk w budynku i ogrodzie.

              Wróciliśmy z nowymi przygodami i dużą dawką wiedzy o wspaniałym terenie Polski, jakim są Góry Świętokrzyskie.

              Serdecznie dziękujemy dla Biura Podróży Szpilki Travel za zorganizowanie naszej wyprawy, pozdrawiamy też naszą przewodnik Panią Paulinę Słoma, która czuwała abyśmy nie zagubili się w tym pięknym regionie Polski.Ps. Pani Paulina, to absolwentka naszej szkoły.

        • 29lut
            • Konkurs

              Wojewoda Jacek Brzozowski zaprasza uczniów klas 1-3 szkół podstawowych w województwie podlaskim do wzięcia udziału w konkursie plastycznym polegającym na wykonaniu kartki z okazji Świąt Wielkiej Nocy. Zwycięska praca będzie oficjalną kartką wielkanocną wojewody i zostanie wraz z życzeniami wysłana m.in. do prezydenta, premiera, parlamentarzystów, samorządowców i instytucji z regionu. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymają nagrody. 

               

              Zadaniem uczestnika konkursu jest samodzielne zaprojektowanie i wykonanie wielkanocnej kartki świątecznej w dowolnej technice plastycznej (rysowanie, malowanie, wyklejanie, wydzieranie, grafika, itp.). Format nie może być większy niż A4, przy wykonywaniu pracy warto pamiętać, że będzie ona zeskanowana.

              Termin dostarczania prac wraz z kartami zgłoszeniowymi to 12 marca 2024 roku. Można je wysłać pocztą na adres PUW albo przynieść do siedziby Urzędu w Białymstoku lub delegatur w Łomży i Suwałkach. Szczegółowy regulamin konkursu wraz z kartą zgłoszeniową znajdują się w załącznikach.

              Regulamin

              Karta zgłoszeniowa

               

        • 27lut
            • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

              Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – 21 lutego 2024 r.

              W naszej szkole dnia 21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Wydarzenie to ma na celu podkreślenie różnorodności językowej świata, zwrócenie uwagi na języki zagrożone i powoli ginące oraz przypomnienie, że chroniąc język ojczysty dbamy o tożsamość kulturową. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony 17 listopada 1999 r. przez UNESCO w celu upamiętnienia tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 r. w Dhace. Tego dnia zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Święto ma przypominać jak ważny jest język ojczysty, a zarazem ma pomóc w ochronie różnorodności językowej. Jeśli chodzi o sam język polski, to używany jest on przez ponad 40 milionów osób na całym świecie. To z kolei plasuje go na 26. miejscu w rankingu najczęściej używanych języków świata. Uczniowie w ramach obchodów wykonali piękne prace promujące język polski, ćwiczyli ortografię i gramatykę, rozwiązywali krzyżówki i rebusy.