Szkoła międzypokoleniowa to inicjatywa skierowana do seniorów dotycząca bezpiecznego korzystania z Internetu. Ma na celu wsparcie starszych osób w nabywaniu umiejętności cyfrowych oraz zwiększenie ich pewności siebie w korzystaniu z technologii.
W ramach projektu „Szkoła międzypokoleniowa” zorganizowanego przez NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) w naszej szkole odbyło się sześć warsztatów dla seniorów, dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu, rozwoju kompetencji cyfrowych oraz poszerzania wiedzy o cyfrowym świecie. Warsztaty prowadziła pani Beata Ejsmont wraz z uczniami z klasy 8a.
Seniorzy, korzystając z pomocy uczniów z klasy 8a, mieli okazję w sposób przyjazny i interaktywny rozwijać swoje umiejętności cyfrowe. Uczniowie pełni entuzjazmu i cierpliwości, dzielili się swoją wiedzą na temat obsługi komputerów, smartfonów oraz różnych aplikacji. Wspólne zajęcia odbywały się w formie warsztatów, gdzie seniorzy mogli zadawać pytania i praktycznie ćwiczyć nowe umiejętności. Dzięki temu, nie tylko uczyli się, jak korzystać z technologii, ale także zyskiwali pewność siebie w poruszaniu się w cyfrowym świecie. Uczniowie z kolei rozwijali swoje umiejętności interpersonalne i uczyli się, jak przekazywać wiedzę w sposób zrozumiały. Tego rodzaju współpraca przyniosła korzyści obu stronom, tworząc międzypokoleniowe więzi i wspierając rozwój umiejętności w obszarze technologii.
Tak opisała zajęcia uczennica uczestnicząca w projekcie:
W naszej szkole odbyły się warsztaty w ramach projektu Szkoła międzypokoleniowa, które przeprowadziliśmy my - uczniowie klasy 8a. Było to sześć spotkań, w czasie których uczyliśmy seniorów jak bezpiecznie korzystać z internetu i pokazywaliśmy nieznane im do tej pory możliwości cyfrowego świata. Mówiliśmy między innymi o silnych hasłach, programach antywirusowych oraz oszustwach w Internecie. Pomogliśmy także w założeniu konta e-mail i przeprowadziliśmy kilka wideorozmów. Ciekawym, poruszonym w trakcie zajęć zagadnieniem, była rozrywka w internecie. Seniorzy z naszym wsparciem mogli odbyć wirtualny spacer po muzeach, pograć w gry online takie jak sudoku, czy krzyżówki oraz założyć media społecznościowe. Pokazaliśmy im również platformy, na których mogą oglądać filmy i seriale oraz słuchać podcastów i audiobooków. Jednak jak seniorzy sami przyznają najważniejszą i najpotrzebniejszą dla nich rzeczą było założenie Profilu Zaufanego, aplikacji mObywatel oraz Internetowego Konta Pacjenta, z których dzięki naszej pomocy nauczyli się korzystać. Warsztaty były zarówno dla nas jak i dla seniorów ciekawym i pouczającym doświadczeniem. Przeprowadziliśmy wiele interesujących rozmów, które pokazały, że mimo dużej różnicy wieku mamy wiele wspólnych tematów.
Amelia Normantowicz
Dziękujemy serdecznie uczestnikom za wspólnie spędzony czas, duże zaangażowanie w realizację projektu, miłe słowa i przyjazną atmosferę.