• Aktualności

  • Aktualności

      • 25mar
          • Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

            Dnia 21 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, zwany Dniem Kolorowej Skarpetki. Jego symbolem są skarpetki nie do pary, co nawiązuje do niedopasowania chromosomów u osób z tym zespołem. Z inicjatywy samorządu uczniowskiego uczniowie przyszli w różnych skarpetkach i dali sygnał, iż różnorodność jest piękna. W ramach obchodów tego dnia pedagog specjalny oraz wychowawcy przeprowadzili lekcje na temat szacunku, tolerancji oraz jak wspierać rówieśników z niepełnosprawnościami. Udział w akcji buduje poczucie jedności, pokazuje, że razem możemy tworzyć przyjazne środowisko. Przypomniał również jak ważny jest szacunek, zrozumienie i wsparcie dla innych osób.

             

      • 25mar
          • Książka – Twój najlepszy przyjaciel: Uczy, bawi i wychowuje

            #SzkołaDobregoSłowa  #SłowaMająMoc  #FundacjaPozytyni

            Czy czytanie lektur to tylko nudny obowiązek szkolny? Absolutnie nie! Literatura to niezwykły klucz, który otwiera drzwi do innych  światów, ucząc nas empatii, bawiąc do łez i kształtują nasz charakter. Prace plastyczne naszych uczniów udowadniają,że książki to inspiracja do wartościowego życia i potęga słowa.

            Literatura uczy i rozwija
            Książki to kopalnia wiedzy. Dzięki nim podróżujemy w czasie  i przestrzeni, odwiedzamy odległe planety i poznajemy historię bez wychodzenia z pokoju. Czytając, poszerzamy słownictwo, poprawiamy pamięć i uczymy się logicznego myślenia.

            Literatura bawi i odpręża
            W stresujące dni, pełne klasówek, dobra powieść jest najlepszym lekarstwem na nudę. Porywająca fabuła, komizm sytuacyjny czy błyskotliwe dialogi potrafią rozweselić i oderwać od szarej rzeczywistości. 

            Literatura wychowuje i inspiruje
            To właśnie w książkach znajdujemy wzory do naśladowania – bohaterów, którzy uczą nas, czym jest honor, odwaga i przyjaźń. Literatura uczy nas odróżniać dobro od zła, kształtuje wrażliwość i empatię.

            Zamiast kolejny raz scrollować telefon, otwórz książkę. Znajdź lekturę, która porwie Cię od pierwszej strony. Przekonaj się sam, że literatura to coś więcej niż papier – to przygoda na całe życie!

      • 24mar
      • 24mar
          • Wielka moc pomagania

            W dniu 21.03. 2026 roku uczniowie należący do Szkolnego Koła PCK wraz z opiekunami: p. Danutą Szczesiul i Ewą Harasimowicz wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji Pomocowej „Wielkanocna Zbiórka PCK dla potrzebujących – Wielka Moc Pomagania”. Kwestowali oni w sklepie PRIM w Sokółce.


            Bardzo dziękujemy wolontariuszom za zaangażowanie. W akcji zebrano ponad 120 kilogramów produktów żywnościowych, które znajdą się na wielkanocnych stołach rodzin potrzebujących. Z naszej szkoły paczki żywnościowe otrzymało siedem rodzin.

      • 22mar
          • Dni otwarte w sokólskich szkołach średnich

            Marzec to nie tylko czas pierwszego powiewu wiosny, ale  przede wszystkim moment kluczowych decyzji dla młodych ludzi. W dniu  20 marca br. uczniowie  klas ósmych wraz z wychowawcami odwiedzili sokólskie szkoły średnie, by zapoznać się na miejscu z ofertą placówek. W Zespole Szkół Zawodowych im. Elizy Orzeszkowej  ósmoklasiści poznali kierunki kształcenia, odwiedzili pracownie, w tym  dobrze wyposażone pracownie  techniczne, brali udział w zajęciach sportowych i licznych konkursach z nagrodami. Mogli też obejrzeć stoiska partnerów tej szkoły. W Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika dowiedzieli się o profilach, obejrzeli pokaz musztry i mogli zwiedzić szkołę. Natomiast Zespół Szkół Rolniczych im. mjr Henryka Dobrzańskiego - Hubala zaprezentował swoje pracownie i poczęstował wypiekami, przygotowanymi przez klasy gastronomiczne oraz przedstawił sprzęt rolniczy.

      • 20mar
          • Powitanie wiosny

            Obchody Dnia Wiosny w szkole to jeden z najweselszych dni w roku, który skutecznie przełamuje rutynę lekcyjną. Aby uczcić powitanie wiosny, Samorząd Szkolny przygotował  dzień pełen atrakcji i świetnej zabawy.

            Zabawa zaczęła się na sali gimnastycznej, która utonęła w pięknej dekoracji.  Tego dnia wybraliśmy najpiękniejszą Panią Wiosnę ale jury miało trudne zadanie bo każda Pani Wiosna byłą wyjątkowa. Oprócz wyłonienia Tej najpiękniejszej  każda klasa przygotowała własny układ taneczny, co było najbardziej dynamicznym punktem programu. Każdy występ był inny, co pokazało, jak dużą wyobraźnię mają uczniowie, gdy tylko mogą zamienić ławki szkolne na scenę.Aby nie było nudy w czasie pracy jury, przedstawiciele wszystkich klas wzieli udział w małym quizie z wiedzy o wiośnie.  Zwieńczeniem tego dnia były upominki ufundowane przed Panią Dyrektor Katarzynę Chociej.

             

      • 20mar
          • Powitanie wiosny w świetlicy szkolnej

            Tradycja powitania wiosny celebrowana jest co roku. Ma na celu pożegnanie zimy i symboliczne powitanie cieplejszej pory roku. Dzieci ze świetlicy szkolnej poszukiwały wiosny podczas spacerów i aktywnie spędzały czas na świeżym powietrzu. Obserwowały pierwsze wiosenne kwiaty i przylot ptaków. Wykonywały prace plastyczne, układały rymowanki i hasła związane z przyjściem wiosny. W salach zajęć pojawiły gazetki i prace symbolizujące zmianę pory roku. W niedługim czasie wyruszymy na "Wiosenne porządki", gdyż dbamy o otaczające nas środowisko przyrodnicze. Przyjście "Pani Wiosny" dostarczyło wszystkim dużo radości i zadowolenia.

      • 20mar
          • Pierwszy Dzień Wiosny w klasach 1–3

            Pierwszy wiosenny dzień w naszej szkole upłynął w radosnej i kolorowej atmosferze. Uczniowie klas 1–3 z entuzjazmem powitali nową porę roku, uczestnicząc w wielu ciekawych aktywnościach.

            Uroczystość rozpoczął koncert szkolnego chóru z piosenkami o tematyce wiosennej. Następnie dzieci obejrzały prezentację o pierwszych oznakach wiosny oraz zaprezentowały wybrane przez siebie piosenki. Nie zabrakło również wspólnego tańca oraz symbolicznego pożegnania Marzanny – tradycyjnego znaku zakończenia zimy. Tego dnia szkoła wypełniła się zielenią. Uczniowie ubrani w różne odcienie tego koloru oraz piękne, kwiatowe nakrycia głowy stworzyli prawdziwie wiosenny klimat.

      • 20mar
          • Prelekcja profilaktyczna

            W dniu 19 marca w naszej szkole odbyły się dwie prelekcje profilaktyczne  dla uczniów klas 6-8, które przeprowadziła pedagog Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Sokółce, pani Marta Szutko - Biernacka. Tematem spotkania była higiena cyfrowa. Prowadząca mówiła między innymi o tym jak zarządzać czasem ekranowym, czy też negatywnych skutkach nadmiernego korzystania z nowych technologii i jego wpływie na zdrowie fizyczne i psychiczne. Udział naszych uczniów w tych prelekcjach pomógł im zrozumieć , iż nadużywanie technologii wpływa na zubożenie relacji społecznych, co w konsekwencji może prowadzić do kryzysu zaufania czy też osamotnienia.

      • 18mar
          • V Gminny Pokaz Talentów

            Dnia 12 marca w Szkole Podstawowej nr 1 odbył się V Gminny Pokaz Talentów pod patronatem Burmistrz Sokółki Ewy Kulikowskiej. Na tegoroczna imprezie pojawiło się 27 wykonawców indywidualnych i zespołowych ze szkół podstawowych miasta i gminy. Uczniowie pokazywali różne talenty: śpiew, taniec, grę na instrumentach, układy gimnastyczne. Naszą szkołę reprezentowała grupa taneczna  dzieci z klasy 2a „Rytm”, Tymek Markowski, który grał na akordeonie,  wokalistka Aleksandra Normantowicz oraz grająca na klarnecie Julia Normantowicz. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe statuetki oraz gadżety. Jesteśmy dumni z naszych uzdolnionych i pracowitych uczniów!